Solmucol sirup 90ml
Popis
Solmucol sirup
Keď má dieťa alebo dospelý človek produktívny kašeľ, cieľom liečby nie je potlačiť kašeľ, ale zlepšiť jeho efektivitu a pomôcť telu vyčistiť dýchacie cesty. A na takúto úlohu sa špecializuje obľúbený liek Solmucol sirup s príchuťou jahody a maliny.
Kedy sa kašeľ stáva produktívnym
Hlien zvyčajne produkujú ľudia, ktorí majú chrípku alebo iné ochorenie dýchacích ciest, pri ktorom sa vytvoril nadbytok lepkavého a hustého hlienu. Ten dýchacie cesty upcháva a sťažuje pohyb vzduchu dovnútra i von. Táto komplikácia môže byť spojená s tlakom na hrudníku, chrčaním, sipotom a kašľom, ktorý obťažuje ako chorého tak aj jeho okolie.
Vlhký, produktívny kašeľ je takmer vždy príznakom vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, najmä u detí. V noci sa dokonca môže kašeľ ešte viac zhoršiť, pretože hlien sa pri ležaní hromadí v zadnej časti hrdla. Čiastočne tu pomôže vyšší vankúš a dostatočné zvlhčenie vzduchu v spálni. O to ostatné sa postará Solmucol sirup.
Sirup Solmucol pre deti i dospelých a jeho výhody:
- Ideálny liek pre ľudí, ktorí neradi užívajú tablety, alebo majú ťažkosti s ich prehĺtaním, teda najmä pre starších i pre tých najmenších
- Solmucol sirup je dostupný bez predpisu
- Jednoducho sa dávkuje (10 ml sirupu obsahuje 200 mg N-acetylcysteínu)
- Príjemná jahodovo-malinová príchuť (väčšie balenie chutí po tropickom ovocí a slivkách)
- Neobsahuje cukor, ale xylitol, teda je vhodný aj pre diabetikov a pre každého, kto si kvôli zdraviu či štíhlej línii stráži denný príjem cukru
- Rýchly účinok - pri ľahších prípadoch nastupuje už po 1 – 2 dňoch liečby
- Pri nižších dávkach vhodný aj pre deti do 2 rokov
Solmucol sirup sa zameriava na prekážky v dýchaní
Vedeli ste, že pri vydýchnutí stlačený vzduch opúšťa dýchacie cesty rýchlosťou viac ako 900 km/h? Takú rýchlosť nedosahuje ani hurikán najvyššej 5. kategórie. Nie je preto ťažké predstaviť si, aký problém dokáže spôsobiť každá prekážka a aký tlak v našom tele vzniká. Bolo by preto veľmi nezodpovedné potláčať produktívny kašeľ a nechať hlien tam, ked je.
Aby sa mohol hlien vôbec pohnúť z miesta, Solmucol sirup k tomu používa aktívnu zložku N-acetylcysteín. Je prekurzorom glutatiónu a má priamy účinok na štruktúru hlienu. Aj tá najtuhšia prekážka sa pod jeho vplyvom zriedi, zmäkčí a začne hýbať smerom von. Zároveň potláča uvoľňovanie zápalových cytokínov v prieduškách a pľúcach, teda má tiež ochranný účinok pri ochoreniach ako
- chrípka,
- zápal prínosových dutín - sinusitída,
- zápal hrtana - laryngitída,
- zápal priedušiek - akútna a chronická bronchitída,
- zápal priedušnice - tracheitída,
- bronchiálna astma (priedušková astma),
- mukoviscidóza (cystická fibróza) - doplnková liečba.
Ako Solmucol sirup dávkovať deťom a ako dospelým?
Solmucol sirup sa odporúča užívať po jedle a zapíjať ho vodou. Na odmeranie presnej dávky sa používa odmerka, ktorá je súčasťou balenia. Pri akútnych ochoreniach dýchacích ciest je dávkovanie nasledovné:
- Deti do 2 rokov užívajú 2,5 ml sirupu 3-krát denne
- Deti od 2 do 6 rokov dostanú 5 ml sirupu 3-krát denne
- Dospelí a deti od 6 rokov užijú 10 ml sirupu 3-krát denne
Pri dostatočnom pitnom režime by malo zlepšenie akútneho stavu nastať po 1 – 2 dňoch liečby a v stredne závažných prípadoch do 7 dní. V prípade závažných stavov a pri nepoľavovaní/zhoršení ochorenia zvážte návštevu lekára.
Dlhodobá liečba chronickej bronchitídy a bronchiektázie (rozšírenia priedušiek):
400 mg N-acetylcysteínu denne, čo zodpovedá 10 ml sirupu v užívaní 2-krát denne.
Liečba trvá maximálne 3-6 mesiacov.
Mukoviscidóza (cystická fibróza):
Deti do 2 rokov: 2,5 ml sirupu 3-krát denne
Deti od 2 do 6 rokov: 5 ml sirupu 3-krát denne
Dospelí a deti od 6 rokov: 10 ml sirupu 3-krát denne
Pred prvým použitím sirupu:
Odstráňte prstencovitý uzáver a zaskrutkujte zátku smerom nadol, čím sa dostane prášok do nádoby s tekutinou. Roztok následne krátko pretrepte až do úplného rozpustenia prášku. Takto pripravený Solmucol sirup spotrebujte do 14 dní.
Upozornenia
Užívanie počas tehotenstva ani dojčenia nie je odporúčané. V závažných prípadoch môžu tehotné ženy liečbu ktorýmkoľvek z prípravkov Solmucol konzultovať s lekárom.
Liek je kontraindikovaný u ľudí s aktívnym peptickým vredom a vzhľadom na riziko bronchospazmu je opatrnosť namieste aj u pacientov s prieduškovou astmou.
Perorálne antibiotiká sa majú podávať samostatne, s odstupom minimálne 2 hodiny.
Bez odporúčania lekára sa nesmie Solmucol sirup kombinovať s antitusikami (ako napríklad kodeín alebo dextrometorfá) ani inými liečivami proti kašľu.
Pred použitím lieku