PANADOL FEMINA 500mg 10 flm tabliet
Popis
Panadol Femina tablety
Istá austrálska štúdia v roku 2010 zistila, že menštruačná bolesť trápi až 9 z 10 dievčat.* Potešujúcou správou je, že poznáme veľa metód, ako dievčatá i ženy tejto nepríjemnej bolesti zbaviť a jeden z nich je medikamentózna liečba tabletkami Panadol Femina.
Prečo a ako vzniká menštruačná bolesť?
Bolestivá menštruácia môže postihnúť hociktorú ženu v plodnom veku. Pravidelne každý mesiac si totiž ženské telo vytvára podmienky, v ktorých môže vzniknúť nový život. Ak k oplodneniu vajíčka nedôjde, maternica sa pomocou kontrakcií zbaví svojej výstelky i vajíčka a začína sa menštruácia.
Vedci sa domnievajú, že niektoré ženy počas tohto obdobia produkujú viac prostaglandínov, vinou ktorých sú sťahy maternice silnejšie**. Menštruácia sa tak ohlási nástupom rôzne intenzívnych bolestí a kŕčov v podbrušku, krížoch i stehnách. Niektoré dámy môžu súčasne pociťovať nevoľnosť, mať závraty alebo mdloby, zvýšenú citlivosť prsníkov, nafúknuté brucho, alebo trpieť bolesťou hlavy, hnačkou či zápchou.
Rady našich babičiek
Menštruačná bolesť je prirodzeným javom a naše mamy i staré mamy nepochybne poznali veľa trikov, ako si od tejto bolestí a kŕčov uľaviť. Určite by vám naordinovali čaj z byliniek, jemnú masáž, suchý teplý obklad a cvičenie. Problémov sa možno efektívne zbaviť i moderným liekom Panadol Femina.
Liek Panadol Femina je:
- Liekom tlmiacim menštruačnú bolesť a uvoľňujúcim kŕče hladkého svalstva
- Voľnopredajný liek, teda ho zoženiete bez predpisu
- Vhodný pre dospelých a mladistvých starších ako 12 rokov
- Šetrný k žalúdku - nedráždi ho
- Použiteľný aj pri rádiodiagnostických výkonoch a pred gastrointestinálnou endoskopiou
Liek Panadol Femina obsahuje kombináciu dvoch liečivých látok, paracetamolu 500 mg a 10 mg butylskopolamíniumbromidu. Paracetamol, hlavné liečivo širokého radu produktov Panadol, sa používa na potláčanie bolesti a zníženie horúčky.
Butylskopolamíniumbromid má spazmolytický účinok. Toto liečivo sa viaže na parasympatické receptory hladkého svalstva a spôsobuje ich relaxáciu - vytúžené uvoľnenie kŕčov. Tým však neodstráni iba pocity nepohodlia pri sťahoch maternice. Známe spazmolitikum môže pomôcť aj pri kŕčoch močového mechúra, žalúdka a kŕčoch spojených so syndrómom dráždivého čreva (IBS).
Uvoľňujúci efekt taktiež uľahčuje priebeh diagnostických a terapeutických výkonov, kde by prítomnosť kŕčov zdravotníkom značne komplikovala prácu. Liečivo sa na tento účel využíva napríklad pri rádiológických výkonoch a endoskopických vyšetreniach tráviaceho traktu.
Odporúčané užívanie tabliet Panadol Femina
Tablety Panadol Femina sa podávajú nezávisle od jedla. Tabletka by sa mala prehltnúť celá a zapiť ju treba dostatočným množstvom tekutiny.
Osoby s telesnou hmotnosťou 34-60 kg a staršie ako 12 rokov užívajú 1 tabletu 1-3x denne v minimálne 8-hodinových odstupoch. Pri telesnej hmotnosti nad 60 kg je nutné dávku zdvojnásobiť a podávať po 2 tablety. Neprekročte však v žiadnom prípade maximálnu dennú dávku - množstvo 6 tabliet za 24 hodín.
Bez porady s lekárom sa liek môže užívať najdlhšie 3 dni.
Upozornenia
Liek Panadol Femina nie je vhodný pre deti do 12 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
Súbežné podávanie viacerých liekov s obsahom paracetamolu sa neodporúča, pretože by mohlo viesť k predávkovaniu.
Počas liečby je zakázaná konzumácia alkoholu, vedenie vozidiel a práca so strojmi.
Zvýšená opatrnosť je nutná u pacientov s poškodením funkcie obličiek a pečene a tiež u pacientov s ochoreniami srdca.
Liek Panadol Femina môže spôsobiť suchosť v ústach, zápchu a hlavne u mužov retenciu (zadržiavanie) moču. Taktiež môže zhoršiť gastroezofageálny reflux, peristaltiku hornej časti gastrointestinálneho traktu, stenózu pyloru a zvýšiť vnútroočný tlak. Ak sa objaví porucha zrakovej ostrosti alebo bolesť v očnej bulve, liečbu treba prerušiť a je potrebné navštíviť lekára.
Tablety obsahujú sorbitol, čo je potrebné vziať do úvahy pri intolerancii niektorých cukrov.
Pred užívaním lieku si nezabudnite pozorne prečítať príbalový leták.
*MA Parker, AE Sneddon, P Arbon - The menstrual disorder of teenagers (MDOT) study: determining the typical menstrual patterns and menstrual disturbance in a large population-based study of Australian teenagers. BJOG. 2010: 11: 186-192
**Informácia z oficiálneho webu Panadol.com