Medorrhinum 200CH 4g
Popis
Podľa etiológie:
- Následky hnisavého výtoku, všetky prejavy s charakteristikou sykotického reakčného spôsobu: chronické rinofaryngitídy, angíny a bronchitídy (i ako následok očkovania, terapie antibiotikami a kortikoidmi).
- Astma alebo ekzémy, ktoré sa objavia ihneď po očkovaní, chronické urogenitálne infekcie nereagujúce na antibiotiká.
- Bradavice na lícach, na chodidlách, početné mäkké vredy, genitálne kondylómy, opakujúce sa chronické urogenitálne zápaly, zvlášť tie, ktoré nasledujú po umelom prerušení tehotenstva (v nesterilnom prostredí).
Podľa patogenézy:
- Pri astme zlepšenej pri mori bude Medorrhinum liekom terénnym i symptomatickým.
- Urogenitálna infekcia: chlamýdiová infekcia, hnisavý urogenitálny výtok.
Tieto chorobné stavy sú často sprevádzané depresívnym a obsedantným správaním, čo potvrdzuje výber lieku. - Degeneratívny alebo zápalový reumatizmus: artralgie zlepšené pri mori, lumbalgie alebo bolesti predkolení zlepšené v ľahu na bruchu alebo na kolenách, postihnutia veľkých kĺbov, niektoré zápalové reumatizmy - Reiterov syndróm a iné.
- Gluteálny erytém u dojčiat: Medorrhinum sa podáva systematicky s Calcarea carbonica a lieči prakticky štandardne tento chorobný stav, najmä keď dieťa spí v genupektorálnej polohe.
- Neuropsychické poruchy: depresívne alebo obsedantné stavy, ktoré sa objavujú u dospelých následkom hnisavého výtoku, chronickej infekcie urogenitálneho ústrojenstva alebo komplikovanej interrupcie. Poruchy spánku u dieťaťa s rituálom zaspávania na bruchu alebo v genupektorálnej polohe, oslabená pamäť, psychomotorická agitovanosť, veľký zhon u detí.
CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY - POCITY: Pocit stuhnutia alebo pomliaždenia kĺbov (často sakroiliakálneho); pocit lokálneho pálenia, nehľadiac na lokálny objektívny chlad dlaní, chodidiel a pozdĺž chrbtice. Pruritus sine materia zhoršený pri zobliekaní alebo lokalizovane (zvlášť sluchovod).
MODALITY: Zhoršenie počas dňa; chladom (skôr extrémnymi teplotami); ak chorý myslí na vlastné bolesti. Zlepšenie s príchodom noci; polohou na bruchu alebo genupektorálnou (dojčatá); vlhkým počasím; neustálym pohybom, pri mori.
SPRIEVODNÉ ZNAKY: spí v genupektorálnej polohe alebo s rukami za hlavou; bolestivý nepokoj (kŕče, mravčenie) končatín (liek Zincum má nebolestivý nepokoj); rituály zaspávania (pohyby hlavy na vankúši u detí); talalgie a veľká citlivosť chodidiel (doplnok: Antimonium crudum, Lycopodium) zvlášť pri prebudení, zhoršené teplom; studené prsia ako ľad a precitlivelé na dotyk; chuť na alkohol.
Použitie:
Podľa etiológie:
Predpisuje sa 9 - 15 CH, 1 - 2x mesačne súbežne s inými liekmi syptomatickými či terénnymi (Nitricum acidum na kondylómy, Thuya napríklad po očkovaní).
Podľa patogenézy:
Pri astme zlepšenej pri mori bude Medorrhinum liekom terénnym i symptomatickým: predpisuje sa jedna dávka v riedení 15 - 30 CH v okamihu krízy.
Urogenitálne infekcie: Predpisuje sa v riedení 9 - 15 CH 1 - 4x za mesiac.
Degeneratívny alebo zápalový reumatizmus: Predpisuje sa 15 - 30 CH 1 - 2x mesačne.
Gluteálny erytém dojčaťa: Medorrhinum sa podáva systematicky s Calcarea carbonica a lieči prakticky štandardne tento chorobný stav, najmä keď dieťa spí v genupektorálnej polohe. Predpisujú sa postupne tri dávky: 9 CH, 15 CH, 30 CH striedavo s rovnakými dávkami Calcarea carbonica.
Neuropsychické poruchy: Predpisuje sa 15 - 30 CH 1 - 4x mesačne.
Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára.